December 22 2014 22:27:43
Управление
· Начало
· Правила
· Новини
· Статии
· Форум
· Библиотека
· Връзки
· Фото галерия
· Красива България
· Търсене
· Връзка с нас
· Въпроси и Отговори
Последни статии
· Нистинаре. (част втора)
· Нистинаре. (част първа)
· Легенда за розата
· Интервю с българския...
· Приказка за слепия
· Симеоновден
· Трудови обичаи и...
· Капанците
Случайна статия
Врачешки "Св. 40 Мъченици" - (Енциклопедия "Манастири")
Календар/Събития
<< Декември 2014 >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Случайна снимка
Тъкменик
Тъкменик
Народни носии
Теми във Форума
Последни теми
· Св. Валентин
· Нестинарството –...
· ТАЙНИТЕ НА БАБИНАТА...
· Търся песен
· Здравейте...
Горещи теми
· мечкадарските песни [60]
· Здравейте... [59]
· Текстове на народни... [51]
· Събори - къде, кога [40]
· Носии от Тракия и... [34]
Последни коментари
във фотогалерия
за жалост не е, по скоро...
Кюстендил
Когато гледам такива...
красиво е.
Вече намерих рамките (...

в статии
Уникален ръкопис...
ЮНЕСКО призна...
Еко пътека до...
10 забавни техники за...
Откриха зазидана икона...
Кирилизатор
Екипът на сайта
RSS Емисии
Абонирайте се за нашите емисии

Последни новини
Последни статии
Последни теми
Последни интернет връзки

Преглед на тема
 Отпечатай темата
Индже войвода
Куцулан
Това го взех от Уикипедия тук

Индже войвода
български хайдутин и национален герой
Роден: ок. 1755 Сливен, днес България
Починал: 17 април 1821 край Скулени

Истинското му име е Стоян. Получава прякора си "Индже" (от турски "ince", "тънък"Wink вероятно по времето когато е кърджалийски главатар на дружина в Стара планина, по време на феодалните междуособици в Османската империя от края на 18 век.

Според друга версия, описана в „Индже еничарина“ (2006 г.) от Денис Гийо, Стоян е родом от селата северно от Бакаджика. Според последните проучвания на доцент Милю Петров, Стоян Индже войвода е роден в с. Попово, община Болярово, от малък останал сирак, майка му се омъжва повторно в Сливен, за това се смята, че той е роден в Сливен. На седемгодишна възраст е даден от вторият си баща в школата за еничари в Цариград, където получава прозвището си заради фигурата си и големите си способности на боец. Включен е във формирование за изтребване на разбойници. По пътя към България убива турския военен ръководител и е избран за главатар.

По-късно се разделя с кърджалийството и повежда конна хайдушка дружина из Странджа, Сакар и Бакаджиците. Байрактар му е бил Кара Кольо Омарчалията. Индже се е отличавал с големи организаторски заложби и смелост. Според предание се е опитал да организира бунт срещу турците в началото на 19 век. През 1806 г. заминава за Молдова, където служи в гвардията на молдовските князе. По това време е наричан капитан Индже и Стоян волентир. Взема участие във въстанието в Дунавските княжества от 1821 г., когато геройски загива в сражение с турците край град Скулени на река Прут.

За Индже войвода има различни предания и за него са създадени много народни песни, представящи го като закрилник на българите. Образът на войводата вдъхновява Йордан Йовков за разказа му "Индже" (1926) от цикъла "Старопланински легенди".

Индже войвода в литературата:

* Разказът "Индже", Йордан Йовков, 1926 г.[1]
* Романът "Индже Войвода", Константин Петканов, 1935 г.
* Сборникът "Песни за Индже войвода", съставител Тодор Моллов[2]
* Сборникът "Народни песни за Индже войвода", Милю Петров
* Стихотворението "Индже", Петя Дубарова[3]
* Повестта "Индже" от Ема Йончева
* " Индже еничарина " от Денис Гийо

А ето така започва разказът на Й.Йовков "Индже"

Йордан Йовков
Старопланински легенди - Индже

"В тия времена восташа разбойници многи,
които се назоваха дахалии и кърджалии,
изгориха села много и дойдоха на село
в неделю месопустную,
и оловиха много человеци
и обраха и изгориха селото..."

Из летописа на поп Йовча

Интересува ме дали някой знае нещо повече за летописа на поп Йовча?

Във "Файлове" съм сложил и един PDF файл/статия за Индже.
Редактирано от Куцулан на 09-08-2009 17:56
Мир и разбирателство
"Станеш ли овца, вълците са готови"

Разумна
С Индже войвода започва и романът на Цончо Родев "Тътени".

p4eli4kata Eli
Най-достоверна, и с най-много доказателства е подкрепена тезата на Мильо Петров, за родното място на Индже Войвода. Тук, в самото село Попово, / където живея аз/ , е имало живи възрастни хора, които са пазели родово предание свързано с Стоян- Индже Войвода. Мильо Петров е от същият род. Народна песен, пята от негови сродници, го е довела до това ,да се заинтересува. За отбелязване е, че няма друго село, което да претендира за родно място на Индже. Трудът който е положил, да докаже тезата, че Индже е роден именно в Попово, е наистина впечатляващ. Голяма помощ му е оказала пенсионираната учителка от селото Янка Белева. Всички изследователи на живота на Индже, признават ,че тезата на М. Петров , е подкрепена с неоспорими доказателства. В . Попово,на мястото на което е била родната къща на Инджето има паметна плоча. Двете книги са в мен. Тази, за живота му и тази, за песните които народа е пял за него.Оромен труд! Наистина ! Тези, които се интересуват от историческите песни, нека прочетат книгите! Много ще научат! Време е, да се признае , че родното място на Индже е с. Попово, а не Сливен.

Мирилайлай
За поп Йовчо има излязла книга, няма я по книжарниците, но сигурно я има в библиотеките:
"Поп Йовчо от Трявна. Летопис и родословие", предг. и ред. Ив. Радев; осъврем. и бел. Т. Моллов. Велико Търново: ВТУ, 1995.
Преди време бях чел още една интересна книга със заглавие: "Факийско предание. Сбирки от народния живот. За праотците на войводата Стефан Караджа; Стефан Караджа и неговите предци." Автор: Балчо Нейков, изд. "Български писател", 1985 г. Тук също се споменаваше за Индже.
Редактирано от Мирилайлай на 06-12-2009 08:22

muntsho
ПЕСНИ ЗА ИНДЖЕ ВОЙВОДА http://liternet.bg/f...ontent.htm - Съставител: Тодор Моллов

YouTube видео

Умния учи цял живот и твори добрини, а глупака се ражда "знаещ"... но безполезен и за себе си!

p4eli4kata Eli
Не съм си поставила за цел да прочета колко песни има в този сборник. В сборника на М. Петров има 235 песни. Ще си позволя ,да дам текста на една от песните в този сборник, към който ни насочва Мунчо:

Събрали са се, събрали
синките кърджалиите
горе ми на Папаскьово
у Индже млада войвода
да ядат, джанъм, да пият,
да думат и хоратуват.
Настели Индже, настели,
настели златни чулове,
нахвърли бели самуни,
разкърши крава ялова,
наточи вино червено
и на дружина думаше:
- Яжте, дружина, и пийте,
пълнете пушки бойлии,
точете саби френгии
и се на варда имайте,
че ни е пътя далеко,
далеко и по-далеко -
четиридесет сахата,
четиридесет и седем.
Заран рано да стигнем
в Едига село голямо,
Едига с кале градено,
тогаз са порти отварят,
лесно ще в село да влезем.

--------------------------------------------------------------------------------
Веселие, Бургаско; на собат (СбНУ 61, № 487 - "Индже се готви да влезе с кърджалии в Едига .

"В бележка към песента съставителите на тома отбелязват: "Папаскьово (Папазкьой), Лозенградско, било седалището на Индже. Едига било богато гръцко село, чиито жители се занимавали с бояджийство, затова се наричало още Бояджи-кьово. То било на два пъти нападано от кържалиите. При второто нападение било напълно разорено и част от жителите му избягали към Цариград, където до самия Босфор образували ново село Бояджикьой (Аянов, Странджа, с 197). Нападението, за което се говори в песента, станало през 1811 г. на 21 май, денят на Константин и Елена. Богатото село, което наричали Кючук Стамбол (Малкия Цариград), било обградено със стена и влизането в него било трудно. В обнародваната тук песен Индже подканва дружината си да тръгва, за да стигнат в Едига сутринта, когато се отварят портите й. Според преданието и според други песни те влизат в селото надвечер, по здрач, незабелязани, заедно с прибиращите се стада (Горов, 53-57)". "

Песентта е от с.Веселие Бургаско. Но тази песен, както е писал М. Петров се пее в доста села. Граматиково.Заберново.Малко Търново. Ясна Поляна.
В обясненията към песентта от Веселие, цитирани по-горе, е показано къде е седалището на Инджето. Папаскьово. Папасаката кория. Папаските чаири. Е, къде е това? Казват- Лозенградско! Да ,ама НЕ! Защото друго такова село : Папаскьово, няма никъде другаде , нито преди, нито сега, от Балкана до Бялото море, освен ей, това селце, от което жужа аз! Папаскьово/ Попово село / е днешното с. Попово Елховско!
Това е вече признато. И от Горо Горов, и от всички други вещи в Инжеведението изследователи и фолклористи!
Послепис: Нормално е, според мен хайдутите да " вършат" своята работа близко до родното си място. Зимите са бил доста зли. Трябвали са им верни хора, при които да могат да се приютят. По-верни от рода не зная да има. Кръвта вода не става!
Изпятото в песентта е исторически факт . Инджето наистина е нападнал и разсипал Едига. За това пише в нет-а.
Редактирано от p4eli4kata Eli на 15-12-2009 18:45

Прехвърли се във форум:
Превод с Гугъл
Вход
Потребителско име

Парола

Все още не сте потребител?
Натиснете тук да се регистрирате.

Забравили сте си паролата?
Поискайте си нова тук.
Поговорки
Бога да молиш, и лошо да правиш, не ще се спасиш.
Потребителска анкета
Бихте ли се съгласили детето ви да учества във фолклорна трупа за изучаване на българските празници и обичаи

Да
Да
100% [27 Гласували]

Не
Не
0% [0 Гласували]

Може би
Може би
0% [0 Гласували]

Гласа: 27
Трябва да влезете в профила си, за да гласувате.
Започнала: 24/12/2011 18:00

Архив на анкетите
Чат
Трябва да влезете, за да публикувате съобщение.

08/08/2014 15:08
Zdraveite ot mene i ot more to! Pisha ot tablet samo s la tinica i zatova shte sum kra- tuk - skoro shte sum pak NA kirilica i shte si govorime za DRAKONITE I ZA PETTE PE- CHATA!!!

20/04/2014 10:17
Весели празници Thumbsup

19/04/2014 15:30
ХУБАВИ ВЕЛИКДЕНСКИ ПРАЗНИЦИ НА ВСИЧКИ ВАС - ПРИЯТЕЛИ НА ЛЮБИМИЯ МИ САЙТ!

03/03/2014 13:29
Честит 3ти март.

03/03/2014 08:41
ЧЕСТИТ 3-ти МАРТ!!! ЧЕСТИТ НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК, Скъпи Българи-приятели на любимия ми Сайт!! ДА СТЕ ЖИВИ, ЗДРАВИ И МНОООГО КОРАВИ! За да посрещат.

01/03/2014 10:33
ЧЕСТИТА БАБА МАРТА на всички членове и гости на любимия ми Сайт !!! ВСИЧКИ ВИЕ - създателите му, членовете му и гос- тите му - ДА СТЕ ЖИВИ И ЗДРА.

28/02/2014 21:46
Благодарим Smile И Честита Баба Марта.

28/02/2014 07:34
Аз не съм разбрал кога е създаден любимият ми сайт "Български Фолклор и Традиции".Ако обаче РОЖДЕНИЯТ МУ ДЕН Е ДНЕС - ДА СА ЖИВИ ЗДРАВИ И МНО.

24/02/2014 07:30
Thumbsup

24/02/2014 05:29
Здравей,скъпи Куцулане! Добре,добре,прие- мам че се пише с малки букви и ще го правя! Чрез главните букви откроих новата тема която предла- га

Гласувайте за нас в BGtop

Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!!

Време: 0.37 секунди - 42 Търсения 14,553,448 уникални посещения