November 23 2020 23:10:23
Управление
· Начало
· Правила
· Новини
· Статии
· Форум
· Библиотека
· Връзки
· Фото галерия
· Красива България
· Търсене
· Връзка с нас
· Въпроси и Отговори
Последни статии
· Иван Марков (Иван...
· Поройчани (втора част)
· Шевици от югозападна...
· Поройчани
· Видението при Римската...
· Вълчи празници
· Хумористичният...
· Къде остава...
Случайна статия
Българските поговорки, свързани с Хляба - (Пословици и поговорки)
Календар/Събития
<< Ноември 2020 >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Утре: Още...:
Случайна снимка
Теми във Форума
Последни теми
· Текстове на народни...
· погребални песни
· Къпинчовци, цоглавци,...
· Митове, легенди за...
· СУРВА - древен...
Горещи теми
· мечкадарските песни [60]
· Здравейте... [59]
· Текстове на народни... [52]
· Събори - къде, кога [40]
· Носии от Тракия и... [34]
Последни коментари
във фотогалерия
за жалост не е, по скоро...
Кюстендил
Когато гледам такива...
красиво е.
Вече намерих рамките (...

в статии
Една статия с някои...
Интересното е, че почти...
На същия сайт за Видин...
Легенди и предания за...
Статия за Видовден -...
Кирилизатор
Екипът на сайта
RSS Емисии
Абонирайте се за нашите емисии

Последни новини
Последни статии
Последни теми
Последни интернет връзки

Преглед на тема
 Отпечатай темата
Турска Зурна в Българска народна песен
dulo93
Обменям си аз линкове с песни.. с приятел и той ми прати нещо ''изненадващо''.
Без да ми казва какво му е странното на песента, пускам си я и почвам да я слушам. Какво пък...народна песен в изпълнение на Преслава и Ивелина Колеви. Слушал съм народни песни в изпълнение на Преслава преди и не беше лошо. Тази може да ми хареса също..

Слушам си аз Българската песничка и в един момент (1:46 мин.) завива турска зурна...

На вашето внимание:

http://www.youtube.com/watch?v=68RAqBBTAVA

Все още не знам какво да кажа, а Вие?

Куцулан
Това не е точно фолкор в смисъла, който традиционните фолклористи (ако греша, да ме поправят) биха използвали за определянето на песента от клипа. По-скоро това е аранжиран фолкор. Ако приемем, че фолкорът се развива във времето - тогава сигурно клипчето би могло да мине за фолкор. Специалистите да си кажат думата Smile
Мир и разбирателство
"Станеш ли овца, вълците са готови"

dulo93
И аз не разбирам от Фолклористика (даже не зная дали така се пише), но идеята ми е, че едно 95% от Българското население си няма на идея от Фолклористика също. Както вече си пролича, аз песента я разпознавам като ''народна''...предполагам масата българи няма да я възприемат различно (аранжиран фолклор например), а просто ''народна'', за каквато и я представят. А турската зурна си минава измежду ''народното'' и от днес до утре, от утре до други ден, до след 1 година или 2, Българина като чуе още 4-5-6 такива песнички с чисто турски мотив, който е незначителен ( с цел ''да не набива на уши''Wink, но си става като нещо стандартно и нормално за него.
Оставете ''чалгаризирането'' на нацията ни (то не е за оставяне никак), но турското вече пипа и в народното ни, което не мирише хубаво...

alcek
Зурната се използва масово в Пиринският фолклор,но наистина с това "чалгизиране" на фолклора ни не отиват работите на добро.Масово се обработват народни песни от така наречени"специалисти" и се добавят чужди мотиви. Истината е че се пишат аранжименти за това което се търси на пазара ,всичко е пари ,а че се осакатява фолклора никой не го е еня важното е да продаваме.И така както писа dulo93 постепенно ден след ден ни натрапват тази музика. Младото поколение което не слуша масово фолклор остава с впечатлението че това е оригинала.
Редактирано от alcek на 14-11-2011 16:25

Атил
Зурната не е типично турски инструмент,тя се използва от редица други народи и не е заимствана от турците, гърците, албанците и траките са я използвали далеч преди турците да дойдат на Балканите.Подобни варианти на този инструмент има и при славяните и при българите.Днес също се използват от народите на Русия .
Друг въпрос е посегателството върху изворния фолклор и неговото опошляване. Оригиналната чалгия не е това което днес се шири като популярен кич и има дори ориенталско-цигански характер отколкото дори турски. Изворния турски фолклор е доста близък до българския и особенно до македонската фолклорна област и това не е случайно. Не е плод на тяхно влияние или наше заимстване от тях или обратното.В Османската империя ние сме живяли разделено и дори капсулирано едни от други.В различни махали в различни общности,които нито са се смесвали,нито са си взаимодействали. Общите неща са от общите далечни предци, още повече, че Македония е населена плътно от племенната група - ермияр - която се групирала около Кубер и брат му Лачин.Понеже те били от техния аристократичен род Билиг.Майката на Кубрат -Акджан(Оксана по анчийскии-славянски) също е била от тази племенна група. Това са средноазиатски булгар-тюрки, преселници в Българското причерноморско тарханство заради междуоособици.
А чалгията е фолклорен стил станал популярен в края на 19 век. И възникнал в Македония . В един период бил много популярен в София и се изпълнявал по всички ресторанти и бирарии. Там има оркестър от народни инструменти и хорово пеят мъже и жени. Това няма нищо общо с днешната кафанска и циганска чалга.Smile
Да си естествен означава да бъдеш себе си, а не това, което очакват от тебе другите.

alcek
Атил да изясним нещо.Кой е този Кубер, син на Кубрат и брат на Аспарух,или Испор как и да се е казвал.Или говориш за друго историческо лице.За Лачин за първи път чувам.
Редактирано от alcek на 14-07-2012 11:22

Атил
Сигурно си чувал за надписите около Мадарския конник? Там Тервел пише за чичовците си "които не повярвали на Носоотрязания(претендента за византийския престол) и си заминали в Кисиниите(Солунско)". Става въпрос за братята на баща му - Кубер и Лачин. Кубрат е имат петима сина ,но трима родни и двама осиновени.Кубер и Лачин са осиновените. Сираци от рода на майка му, които той осиновил- баща им загинал защитавайки живота му.
Има едно объркване породено от Теофан Изповедник ,който дава погрешни сведения за Кубер..Че дошъл от Панония и т.н. Кубер никога не е ходил в Панония, през 630 г- действително група българи ,които били на служба при аварите се изселили в Италия след междуособици в Аварския каганат.Теофан изглежда бърка Кубер с тях.Кубер и Лачин са дошли на Балканите с Аспарух от североизток.Участвали са в гражданската война за престола на страната на Аспарух. Има вече информация ,но май трябва да дам линк...
Да си естествен означава да бъдеш себе си, а не това, което очакват от тебе другите.

Прехвърли се във форум:
Превод с Гугъл
Вход
Потребителско име

Парола

Все още не сте потребител?
Натиснете тук да се регистрирате.

Забравили сте си паролата?
Поискайте си нова тук.
Поговорки
Не е юнак който бие, ами който търпи.
Чат
Трябва да влезете, за да публикувате съобщение.

03/03/2019 07:55
Честит 3ти март Одобрявам

04/01/2019 08:39
За много години. Да сте живи и здрави и много успехи. Здравей

06/03/2018 17:44
Здравей

28/05/2017 22:39
Smile

28/02/2017 09:42
Кво да ви кажа - вече 10 години сме тук Clap

30/10/2016 19:28
Здравейте,СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ-ЧЛЕНО - ВЕ НА ЛЮБИМИЯ МИ САЙТ,А И НЕГО- ВИ ГОСТИ! Обръщам се тук към всички вас с гореща молба- НАСОЧЕТЕ МЕ КЪМ БЪЛГАР

24/05/2016 16:35
Чести 24-ти май на всички членове на Любимия ми Сайт! Честит 24-ти май на неговите създатели и радетели той да е такъв и да съществу ва! Честит 24

27/09/2015 16:50
Здравейте! Бих искала да помоля за съдействие. Необходим ми е текстът на родопската песен "Дума са дума от стари люде", изпълнявана от трио "Р

10/06/2015 07:50
Здравейте, много моля за седействие. Спешно търся Българска песен, изпълняват я по сватбите. Която се изпълнява от мъж и до колкото разбрах

21/03/2015 08:04
Скъпи приятели, ИМАМ МНОООООГО ДА НАПИША И ПО ПРЕДЛО ЖЕНАТА ОТ МЕНЕ ТЕМА "ЗМЕЙОВЕ,ДРАКОНИ...
", А И ДА ВИ ПРЕД ЛОЖА ЕДНА НОВА ТЕМА. Разни пробл

Гласувайте за нас в BGtop

Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!!

Време: 0.04 секунди - 37 Търсения 28,776,540 уникални посещения