November 23 2014 20:56:32
Управление
· Начало
· Правила
· Новини
· Статии
· Форум
· Библиотека
· Връзки
· Фото галерия
· Красива България
· Търсене
· Връзка с нас
· Въпроси и Отговори
Последни статии
· Нистинаре.
· Легенда за розата
· Интервю с българския...
· Приказка за слепия
· Симеоновден
· Трудови обичаи и...
· Капанците
· Български килим. Какво...
Случайна статия
Български килим. Какво (не) знаем за него - (Народни занаяти)
Календар/Събития
<< Ноември 2014 >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Утре: Още...:
Случайна снимка
Плетиво
Плетиво
Майсторски занаяти
Теми във Форума
Последни теми
· Търся песен
· Здравейте...
· ПЕТТЕ ПЕЧАТА НА...
· ЗМЕЙОВЕ, ДРАКОНИ, ЛАМИ,...
· Български народни...
Горещи теми
· мечкадарските песни [60]
· Здравейте... [59]
· Текстове на народни... [51]
· Събори - къде, кога [40]
· Носии от Тракия и... [34]
Последни коментари
във фотогалерия
за жалост не е, по скоро...
Кюстендил
Когато гледам такива...
красиво е.
Вече намерих рамките (...

в статии
Еко пътека до...
10 забавни техники за...
Откриха зазидана икона...
А тук за подправката...
Нови археологически...
Кирилизатор
Екипът на сайта
RSS Емисии
Абонирайте се за нашите емисии

Последни новини
Последни статии
Последни теми
Последни интернет връзки

Преглед на тема
 Отпечатай темата
ТЪРСЯ вертикален тъкачен (чипровски) стан
Емили
Здравейте!

Надявам се, сред толкова ценители на българското, да открия някого, който има информация може ли човек да си купи отнякъде чипровски стан, или дали е останал някъде майстор, който би изпълнил такава поръчка!

Разработвам проект, за чиято реализация ще ми трябва и самият стан, а и информация за цената, която да включа в план-сметката. Спешно ми е, но ще бъда търпелива Wink ... то и какво ми остава Grin ...
Редактирано от Емили на 14-05-2007 16:48

Куцулан
Май ще ти се наложи да отидеш до Чипровци и там да питаш Smile

виж тук:

http://www.journey.b...news=10373

Явно там все още има такива майстори.

пп: виж на този сайт http://www.webcrafts... . Там пише, че имат директна връзка с работилниците. Може би те ще могат да те свържат с майсторите.
Редактирано от Куцулан на 14-05-2007 17:06
Мир и разбирателство
"Станеш ли овца, вълците са готови"

Мирилайлай
Ето тук има няколко жени, които предлагат ръчно тъкани неща, три от тях са снимани как работят на стан Smile

Може би някоя от тях ще може да помогне.

http://www.etar-fair...takani.htm

Емили
Да, видях, Лалка от с.Превала и откъм местоживеене (Монтанско) и по снимката, която виждам, явно използва вертикален стан. Срещата с нея ще е полезна за моето начинание. Междувременно по друг път открих, че има и майстор в Чипровци (млад при това Wink, току виж влиза и в нета) , който по заявка изработва станове.
Много съм ви благодарна, Куцулан и Мирилайлай, че ме взехте под крилце и ми помагатеSmile !
Хайде, пък като види свят тази моя (според някои около мен, безумна) идея, ще се хваля в сайта, белким се заразяват повече хора... ако не, барем ние, вече заразените, да се държим куражлии...
Редактирано от Емили на 26-05-2007 11:21

Мирилайлай
Качвам темата отново, тъй като се търси адрес или телефон на майстор, който прави вертикални станове.

Мирилайлай
Ето един стан, беше изложен на "Произведено в България" по празниците. Втората снимка е на малко станче, което беше показано там, около 30-40 см дължина, което е напълно функционално и става за обучение за плетене. Координатите на производителите не ги знам, предполагам, че на следващия панаир след 6 месеца пак ще са там.

http://www.bulgarian...an1vb9.jpg

http://www.bulgarian...an2iu7.jpg

ogun
Виждам, че търсите станове от Чипровци
Влезте тук и попитайте
http://chiprovec.top-board.com/index.htm
сайта е мой

velvet_82
Здравейте! Съвсем случайно и за щастие попаднах на темата, повдигната от Емили в този прекрасен сайт ровейки се из интернет. Надявам се Емили или някой от вас да може да ми помогне с повечко информация по въпроса, тъй като спешно си търся тъкачен стан, за да мога да практикувам това, което съм учила 4 години като студентка по текстил. Благодаря предварително и дано у повече българи продължава да живее любовта към бита и фолклора ни, както живее във всеки у вас, потребителите и създателите на този сайт!

пабирока
Здравейте, хора! Много се дивя на изкусните наши килимари и судоволствие бих се учил на това изкуство!
Аз сам си направих малко, станче, но хоризонтално, което би трябвало да е много по-трудно от вертикалния, който е с доста проста конструкция! На него вече си изтъках гривнички за ръце с традиционни мотиви. Та, щом аз, простия художник-аниматор мога да си направя хоризонтално станче, макар и малко, какво пречи на на който и да е умел дърводелец, да сглоби вертикален при добър чертеж? Smile Давайте, намерете такъв чертеж и смело го поръчайте при някой дърводелец, чиито столове, или маси са добре изпипани. Вярвам, че няма да посрами занаята и при стана! Smile
Успех и чакам да се похвалите, та може после и мен да обучите някой хубав ден! Wink

velvet_82
Здравей, пабирока! Относно това което казваш, че опитен дърводелец, може да сглоби вертикален стан - да така е, но има една малка подробност. Аз поръчах на дърводелец да ми направи такъв стан, но не по схема, тъй като не разполагах с такава. Резултатът беше една проста рамка, нещо като основа на стан, на която се мъчих да правя дипломната си работа повече от месец. Доколкото разбирам ти си наясно за какво говоря и предполагам щом си направил сам станче, знаеш колко подробности има по него и по направата му. Така, че наистина за да се хване човек да прави нещо такова, трябва да му разбира. Лично при се случи така, че вертикалният стан, който ми беше направен вече не съществува. Родителите ми решиха да го разглобят докато не го ползвам и да отиде в мазата на баба ми, откъдето е заминал за подпалкиSmileТака че отново съм на нулата и ако можеш да ми кажеш откъде си се сдобил със схема или да ми пратиш, ще съм ти благодарна!

пабирока
Направих си не голям, истински стан, а малко хоризонтално станче, на което изтъках няколко гривнички за ръце и една "индианска" лента за глава! Та конструкцията на това станче я измислих сам. Принципът просто е ясен! Схема на вертикален стан, мисля може да се намери в библиотеката на Института за фолклор при БАН,. Предполагам, че може да има и в други библиотеки! Но, ако успея да видя отблизо в музей или в работилница такъв стан, проблемът по направата му от тук натам ще е на сръчност, наличие на материали, време и пари! Smile

Куцулан
Малко инфо (на англ) от Уики:

http://en.wikipedia..../wiki/Loom

Може би тук може да се намери нещо. Има имейл, пишете им да ви пратят снимки. Ако го направят, ще сложим връзка към музея в сайта. (танто за танто Smile)

Музей на текстилната индустрия – Сливен

Една книга на английски за историята на тъкачните станове:

The Book of Looms: A History of the Handloom from Ancient Times to the Present
Редактирано от Куцулан на 18-06-2008 12:59
Мир и разбирателство

пабирока
Благодаря, Куцулане, в английския сайт има една много добра принципна схема! Хвала за труда и времето, кайто си положил да ги откриеш! Аз доста потърсих, но явно на тази схема не съм попаднал! По нея може да се състави един добър чертеж и остава да има майстор, ищах и време, да се изпълни!

Куцулан
Добавихме във Файлове една статия за тъкачните станове в България. Автор Красимира Кръстанова. Голяма е и предпочетхме да я сложим като файл, а не като статия.
Мир и разбирателство

elana
Емили писа:
Здравейте!

Надявам се, сред толкова ценители на българското, да открия някого, който има информация може ли човек да си купи отнякъде чипровски стан, или дали е останал някъде майстор, който би изпълнил такава поръчка!

Разработвам проект, за чиято реализация ще ми трябва и самият стан, а и информация за цената, която да включа в план-сметката. Спешно ми е, но ще бъда търпелива Wink ... то и какво ми остава Grin ...

Здравейте!

За информация се обадете на тел 09554 27 26 Василева
Може би мога да ви помогна в намирането на стан за Чипровски килим, ако не сте си намерила до сега.

Прехвърли се във форум:
Превод с Гугъл
Вход
Потребителско име

Парола

Все още не сте потребител?
Натиснете тук да се регистрирате.

Забравили сте си паролата?
Поискайте си нова тук.
Поговорки
С леко сърце.
Потребителска анкета
Бихте ли се съгласили детето ви да учества във фолклорна трупа за изучаване на българските празници и обичаи

Да
Да
100% [27 Гласували]

Не
Не
0% [0 Гласували]

Може би
Може би
0% [0 Гласували]

Гласа: 27
Трябва да влезете в профила си, за да гласувате.
Започнала: 24/12/2011 18:00

Архив на анкетите
Чат
Трябва да влезете, за да публикувате съобщение.

08/08/2014 15:08
Zdraveite ot mene i ot more to! Pisha ot tablet samo s la tinica i zatova shte sum kra- tuk - skoro shte sum pak NA kirilica i shte si govorime za DRAKONITE I ZA PETTE PE- CHATA!!!

20/04/2014 10:17
Весели празници Thumbsup

19/04/2014 15:30
ХУБАВИ ВЕЛИКДЕНСКИ ПРАЗНИЦИ НА ВСИЧКИ ВАС - ПРИЯТЕЛИ НА ЛЮБИМИЯ МИ САЙТ!

03/03/2014 13:29
Честит 3ти март.

03/03/2014 08:41
ЧЕСТИТ 3-ти МАРТ!!! ЧЕСТИТ НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК, Скъпи Българи-приятели на любимия ми Сайт!! ДА СТЕ ЖИВИ, ЗДРАВИ И МНОООГО КОРАВИ! За да посрещат.

01/03/2014 10:33
ЧЕСТИТА БАБА МАРТА на всички членове и гости на любимия ми Сайт !!! ВСИЧКИ ВИЕ - създателите му, членовете му и гос- тите му - ДА СТЕ ЖИВИ И ЗДРА.

28/02/2014 21:46
Благодарим Smile И Честита Баба Марта.

28/02/2014 07:34
Аз не съм разбрал кога е създаден любимият ми сайт "Български Фолклор и Традиции".Ако обаче РОЖДЕНИЯТ МУ ДЕН Е ДНЕС - ДА СА ЖИВИ ЗДРАВИ И МНО.

24/02/2014 07:30
Thumbsup

24/02/2014 05:29
Здравей,скъпи Куцулане! Добре,добре,прие- мам че се пише с малки букви и ще го правя! Чрез главните букви откроих новата тема която предла- га

Гласувайте за нас в BGtop

Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!!

Време: 0.36 секунди - 51 Търсения 14,200,391 уникални посещения