May 31 2020 03:10:29
Управление
· Начало
· Правила
· Новини
· Статии
· Форум
· Библиотека
· Връзки
· Фото галерия
· Красива България
· Търсене
· Връзка с нас
· Въпроси и Отговори
Последни статии
· Иван Марков (Иван...
· Поройчани (втора част)
· Шевици от югозападна...
· Поройчани
· Видението при Римската...
· Вълчи празници
· Хумористичният...
· Къде остава...
Случайна статия
Лясковски "Св. Св. Петър и Павел" - (Енциклопедия "Манастири")
Календар/Събития
<< Май 2020 >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Утре: Още...:
Случайна снимка
Бабугери
Бабугери
Кукери
Теми във Форума
Последни теми
· Текстове на народни...
· погребални песни
· Къпинчовци, цоглавци,...
· Митове, легенди за...
· СУРВА - древен...
Горещи теми
· мечкадарските песни [60]
· Здравейте... [59]
· Текстове на народни... [52]
· Събори - къде, кога [40]
· Носии от Тракия и... [34]
Последни коментари
във фотогалерия
за жалост не е, по скоро...
Кюстендил
Когато гледам такива...
красиво е.
Вече намерих рамките (...

в статии
Една статия с някои...
Интересното е, че почти...
На същия сайт за Видин...
Легенди и предания за...
Статия за Видовден -...
Кирилизатор
Екипът на сайта
RSS Емисии
Абонирайте се за нашите емисии

Последни новини
Последни статии
Последни теми
Последни интернет връзки

Преглед на тема
 Отпечатай темата
Здравейте...
Разумна
Здравейте и от мен! Аз съм съвсем нова във форума, доста възрастна съм и от дете съм пристрастена към българския фолклор. Особено ме интересуват автентичните народни песни, приказки и обичаи, не изравнените и редактирани. Имам предвид например обичая "кумичане" на Цветница. И по телевизиите, и по списанията все едно и също - момичетата хвърляли венците си във водата. Аз съм се кумичала като малка и беше съвсем различно. Ще се радвам, ако намеря съмишленици.

p4eli4kata Eli
Е, мой ред е! Да се залавям за хорото!Smile
Казвам се Елисавета. Кръстена съм на баба си по бащина линия. Тя-на своята баба! Стана така, че що сме Елисавети в родното ми село, все сме рода! Тази наша прабаба, е била съпруга на комита и опълченец. Дядо Васил е останал жив след " мурабето". И се е оформил род, от който някои хора вече не познавам. но в замяна на това, преди около двадесет години, сторих всичко възможно ,но направих родословно дърво. Празя снимка на тези мои баба и дядо. Да я предам на наследниците си.
Родена съм в едно подбалканско село. Габарево. Над него виси връх Триглав. Там е местността Соколна, или както ние си я знаем- Корудере.Селото е много старо като поселение. И... сега ми е много-много мило!ByeЗащото не съм там... Откъснах се от корена... Защо?
Защото ," С майка до море, с либе през море! "След това ,че живяхме в Ковачево, и работехме в рудниците на Марица -Изток, после повече от двадесет години в Казанлък, се отзовахме в родното село на съпруга ми. Попово. Елховско. То си е казано: " Балкана ражда хайдути- полето тикви", ама при мен стана друго... " От трън та на глог, че по-висок!". Оказа се, че съм се " навряла" на баша на хайдутлука! Селото е родно място на Индже войвода, а на всичкото отгоре " мъжо" ми, май има нещо род с неговия. " По бялата кобила"Smile
Когато дойдох преди около осем години тук бях като " мишка в трици"! Всичко ми беше " ни в клин, ни в ръкав"! Нищо не разбирах! Нито от порядки, нито от говор... И... нали съм чепато дърво габърово, влязох в конфликт.... с вичко! За да се измъкна с чест от ситуацията, започнах да чета. Трябваше да " посея на дъното ряпа", докато всичко си дойде на мястото! Четох краеведски книги. Много! Питах, ,разпитвах кое, защо! Сега много неща са ми ясни. И се чувствам вече в свои води! Помогна ми това, че майка ми е родена в същия този район- с. Суходол Средецко. Така. Сега живея със съпруга си тук- в Кукерландия.Grin
А защо дойдохме? Печени киселици ще ядеш, като те нападне глад! Двама студенти, булка, бебе..., никой не работи, само мама и тати! Глад!!! И... Пайдос на село! Там има земица, има и храница!А, има и още една мнооооого важна причина! Отгоре над плачещото бебе въртеше гъз/ моля простете!/ Азисчо, отдолу висеше "глас меден загорски" някоя чалга певица! А мене ми идеше да се гръмна! И се ометохме! Сега имаме всичко! Охранили сме се като,харманджийски ярки! Стига и артисва!
Аз съм " земеделски производител". Но май стана проформа. Че то, чифчия хаджия няма! И от работа не се става богат, ами гърбат! Е имам си пчелици. Чудесни работливи буболечици! Бая кошерчета! Аз уж им помагам, но май им... преча!Wink Те обаче, си знаят работата, и доста ми се отблагодаряват... Имаме си една солидна зеленчукова градина, да не стоя айляк когато нямам работа с пчелите...Wink, Имаме си и разни гадинки, да пълнят фризери и буркани. Имаме си и едно златно внуче- преварена ракия, което си го гледам откакто се е родило, когато мама и тати са заети. Аз съм мама, баба, семейното продовлствие, спешната помощ при запечени ситуации...Wink
А когато имам временце, сядам пред това чудо- Компютъра. Имаме интернет от две години. /Да не ми е обещавал кандидата за депутат!Shock/. И тъй като от години се интересувах от доста неща, сега си намерих занимавка....
Интересите ми се въртят все около фолклора. Като почнеш от билките, минеш през гъбарството, и свършиш с народните песни и носии, и историята , която носят със себе си. Всичко е взаимосвързано! Особенно историята, етнографията, народните песни предания умотворения, обичаи... Целия живот! Във веки етнографски район намирам красота! Но най-си обичам Странджанското! Маминото! Ех! Варимезовата гайда! Магдините песни.... Калинкината " Климанку"....
Имам си една колекция, от около десет сукмана , от тукашните, камара престилки и какви ли не домашнотъкани тъкани....
Много имам да разказвам! Доста материали имам. Доста снимки. И много, много друго...
Радвам се да съм сред вас! Grin
Редактирано от p4eli4kata Eli на 01-12-2009 17:12

muntsho
Здравейте....... Нека аз да си остана за непознатите Мунчо - като оня луд дето винаги като някой посегне на доброто изригва колосалната пропръжня против Мохамеда и султана http://www.slovo.bg/...mp;Level=3 че и по всеки дето си го заслужи! Пък каквото ще и да ми струва!
Когото счета за добър и достоен му предлагам сам приятелство и всичко що имам. Домът ми е винаги бил отворен за приятели. Здрасти
Редактирано от muntsho на 31-12-2009 16:07
Умния учи цял живот и твори добрини, а глупака се ражда "знаещ"... но безполезен и за себе си!

spote
Здравейте, аз се казвам Ивайло от град Сандански уча във София цялото ми зарибяване по български фолкор и митология почна от Скандинавската митологи и езическа религия после минах през славянската(слушам доста фолк и паган метал) преди около седмица си казах неможе и ние да нямаме запазена митология и обичаи като другите народи и попаднах на този сайт който доста интересен такаче съм нов от около седмица чета и се интересувам от български фолклор и езическа религия единственото което не ми допада е че митологията и фолклора ни са доста примесени със християнството, но въпреки всичко ми допада доста
П.С. Не се смейте за пунктуацията ми и тук таме правопис Smile

emilia_n
Драги Stope изградил си си погрешно мнение за българските празници, обичаи, обреди и митология. Трябва да прочетеш малко повече етноложкка литература. Тогава ще видиш, че нашите празници, обичаи и обреди са запазили своите езически мироглед за разлика от Западна Европа.
Освен това източното православие е повлияло много слабо на българския традиционен календар.
В българската традиция има празници и обичаи, където отсъства православието.
Ечо

spote
Ами бих се радвал ако може да ми препоръчап нещо, защото очакванията ми бяха съвсем други. Исках да видя и да прочета нещо подобно на другите митологии, да намеря на кой богове са се кланяли предците ни(открих ги) и така засега единственото което съм прочел е книгата на Иваничка Георгиева - Българска митология, такаче ако знаеш някоя книжка метния я насам Smile

Куцулан
spote написа:
Ами бих се радвал ако може да ми препоръчап нещо, защото очакванията ми бяха съвсем други. Исках да видя и да прочета нещо подобно на другите митологии, да намеря на кой богове са се кланяли предците ни(открих ги) и така засега единственото което съм прочел е книгата на Иваничка Георгиева - Българска митология, такаче ако знаеш някоя книжка метния я насам Smile

тва видя ли го? - цъкни тук
Мир и разбирателство
"Станеш ли овца, вълците са готови"

spote
Не особено но сега ще ги издиря тези книжки Smile

emilia_n
" Календарные обычаи и обряды в странах Зарубежной Европы (XIX—начало XX в.). Зимние праздники
Календарные обычаи и обряды в странах Зарубежной Европы. Весенние праздники "
И двете са на С.А. Токарев
" Светци и демони на Балканите " - Рачко Попов
Ечо

никита кожара
Май трябваше първо да се представя, но мисля,че и сега не е късно.Здравей
Казвам се Мариета Недкова и съм от София. Завършила съм Софийска математическа гимназия и по образование съм химик. Две години преподавах радиотелеграфия в бившето ОСО и там срещнах съпрута си - треньр по стрелба. Създаването на семейство и грижите за двете ми дъщери, ми наложи да работя у дома. Най-лесно беше да се насоча към занаята на татко - кожарството, въпреки че съм учила и текстил при небезизвестния Димитър Станков и малко бижутерство при майстор Мирон от Лом. Ето как хобито ми - приложните изкуства - се превърна в професия... И така от 1987г , та до сега, а надявам се и за в бъдеще.
Прякорът ми е мъжки. Никита Кожара е герой от Руска приказка, но и занаятът ми е мъжки и напоследък - рядко срещан - аз съм сарач.
Сега по модерно му викат "Художествена обработка на кожа". Както казах, наследила съм го от баща си - Йордан Костов - който беше майстор в Задруга на майсторите на народни художествени занаяти. От него също съм наследила и един древен занаят - изработването на плъсти.
Когато в края на 70-години, той се зае да възстанови занаята от етнографски материали и разкази на стари хора /по онова време занаятът беше почти изчезнал/ в художествения съвет при Задругата му казаха: " ти си кожар. Не можеш да практикуваш текстилен занаят, без да си се явявал на майсторски изпит". Тогава за него се застъпи професорът - дърворезбар Асен Василев, като каза, че щом е успял да изработи сам килимите си, то ще изкара успешно и изпита. Така и стана. От тогава сме участвали в много изложби, семинари демонстрации. Голяма помощ ни оказа етнологът Райко Сефтерски, който ни предостави неиздадената си монография за плъстите. През 1986 идваха на обмяна на опит унгарци от Кечкемет и дори американци от Ню Йорк...
Сега мисля, че е време да предам занаятите си и на други, желаещи да ги практикуват. Работих с читалище "Вапцаров" в София, където имам ателие. Изпълнихме проекти за интеграция на деца с увреден слух, в среда на чуващи. През 2008 - 2009 имахме занимания по програма за съхранение и развитие на традиционни занаяти. След приключване на проекта, с жените и учениците, които се обучаваха по него, създадохме клуб "Занаятчийница". Събираме се в неделя от 14 часа и всеки нов член е добре дошъл /безплатно е/.В групата имаме компютърни специалисти, зъболекарка, учителки, психолог, ядрен геофизик, ръководител полети. Някои водят децата си. Идват и младежи... Обединява ни любовта към самодейното творчество. Трябва да споделя, че колкото им давам аз, като ръководител на занаятийския курс, толкова повече те ми връщат, като приятели, с които обменяме идеи за нови модели, домашни занятия, честване на празници, кулинарни рецепти. Излизаме заедно на изложби. Имаме планове за възстановки на традиционни обреди и празнуване на именни дни. Но стига за сега. Ако съм заинтригувала някого, нека ми напише лично съобщение.
Редактирано от никита кожара на 11-05-2010 07:52

http://sites.google.com/site/craftstorebg/
Orange
Здравейте,казвам се Елена!Занимавам се с народно пеене.Пея народно пеене индивидуално и в два народни хора.Обичам народната музика тя ми е в кръвта...мисля,че каквото и да кажа няма да е достатъчно,за да опиша чувствата си.Ако имате въпроси питайте!Smile

kalata23
Здравейте и от мен! Казвам се Калоян, от Стара Загора съм. Отмалък съм си падал по българските легенди, а наскоро сериозно се зарибих по българския фолклор и митология. Член съм в 2 младежки организации - Прабългарска школа за оцеляване "Бага-Тур" и "Сдружение за Съвременни Изкуства и Култура - Различният поглед".
Страшно си обичам родината, фолклора, природата и дойдох тук за да науча още повече. Силно съм заинтересован от самодиви/самовили, русалки и изобщо всички тези митични същества, така че ако някой има по-различна информация от масово разпространената, го моля да ми драсне едно съобщение.

Куцулан
Не знам какво имаш предвид под "масово разпространена информация", но имаме мало написано из статиите за тези неща.Компютър
Редактирано от Куцулан на 26-04-2011 19:01
Мир и разбирателство

Захариева
Зравеите!Казвам се Пенка,пенсионерка.Родена съм в малко село от Старозагорски окръг.Израсла съм с автентичната народна песен,всяка една от тях носи свое послание.Бих се радвала да намеря приятели и съмишленици!

Светослав Петров
Здравейте и от мен! Казвам е Светослав и съм от град Елена. Случайно попаднах на този сайт и много се радвам, че има и други хора, с които интересите ни са сходни.
Накратко да опиша с какво се занимавам аз- в 5-ти клас се записах в една рупа към Детски комплекс- "Изследовател". Там се запознах за първи път с българската етнография.Започнахме да обикаляме по селата и да събираме най-различни стари вещи от бита, с които после пък правехме изложби. Описвахме и местни обичаи от Еленския край. С времето се запалих още повече и тази дейност ми стана хоби. Започнах да събирам предмети за моя собствена колекция и вече след години /8-9/ мога да се похваля с доста неща,ценни и достатъчни за цял музей./Това ми е мечта Smile /....От народни носии до бакърените съдове-те са най-голямата ми страст. Имам толкова много, но не мога да спра да търся още и още. Всеки от тях е индивидуален и различен от другите. Ще се радвам да открия и други хора тук, вълнуващи се от същите неща. По-нататък като разуча сайта искам да кача снимки на това, с което разполагам Smile

alcek
Здравейте.В издирване на народни песни попаднах на този сайт,за което не съжалявам.Да се представя,казвам се Георги Черников Иванов.Аз съм от....тя моята е дълга за разказване за това накратко от 52 години живея в гр. Русе(днес навърших 53г.)
Слушам само народна музика,когато съм уморен или ядосан си пускам народна музика и чувствам как ми олеква.Нашата музика е космическа,не се знае Орфей каква музика е изпълнявал,но щом и животните са я слушали значи ще да е такава.

Куцулан
е ха добре дошел Smile
Мир и разбирателство

Атил
Здравейте и добър вечер! Казвам се Валентин Иванов и съм от Сеново Русенско(преди бяхме към Разградски окръг..).В интернет влизам отскоро,на 51 год. съм,често използвам псевдоним- Атил.Обичам историята,пътешествията и фолклора,етнографията..Може да се каже че са ми слабост.Майка ме пее добре народни песни,като ученик и аз се опитвах..Сред музиката ,която слушам на първо място е народната ,след това рок и шлагери, също и класическа...

MIshok
Казвам се Мишо от град София съм, сега живея в Италия в град Милано.
По професия сега съм охранител по дискотеките тука.
Интересувам се от БЪЛГАРЩИНАТА и нещата свързани с българската култура.

medved2
Здравейте и от мене !!! Май дойде време и аз да се напиша тук кой съм - МОМЧИЛ ДИМИТРОВ съм, от Перник, юрист, журналист и лектор. ОБИЧАМ БЪЛГАРИЯ, БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ, ФОЛКЛОР, ГЕОГРАФИЯ - с една ду-
ма - БЪЛГАРЩИНАТА !!! Имам разностранни интереси - предлаганите тук от мене теми са само малка част от интересите ми! Ще се радвам тук да намеря много приятели с интереси, които взаимно да ни обогатят !!!

Прехвърли се във форум:
Превод с Гугъл
Вход
Потребителско име

Парола

Все още не сте потребител?
Натиснете тук да се регистрирате.

Забравили сте си паролата?
Поискайте си нова тук.
Поговорки
Кого не е срама, него не е и греха.
Чат
Трябва да влезете, за да публикувате съобщение.

03/03/2019 07:55
Честит 3ти март Одобрявам

04/01/2019 08:39
За много години. Да сте живи и здрави и много успехи. Здравей

06/03/2018 17:44
Здравей

28/05/2017 22:39
Smile

28/02/2017 09:42
Кво да ви кажа - вече 10 години сме тук Clap

30/10/2016 19:28
Здравейте,СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ-ЧЛЕНО - ВЕ НА ЛЮБИМИЯ МИ САЙТ,А И НЕГО- ВИ ГОСТИ! Обръщам се тук към всички вас с гореща молба- НАСОЧЕТЕ МЕ КЪМ БЪЛГАР

24/05/2016 16:35
Чести 24-ти май на всички членове на Любимия ми Сайт! Честит 24-ти май на неговите създатели и радетели той да е такъв и да съществу ва! Честит 24

27/09/2015 16:50
Здравейте! Бих искала да помоля за съдействие. Необходим ми е текстът на родопската песен "Дума са дума от стари люде", изпълнявана от трио "Р

10/06/2015 07:50
Здравейте, много моля за седействие. Спешно търся Българска песен, изпълняват я по сватбите. Която се изпълнява от мъж и до колкото разбрах

21/03/2015 08:04
Скъпи приятели, ИМАМ МНОООООГО ДА НАПИША И ПО ПРЕДЛО ЖЕНАТА ОТ МЕНЕ ТЕМА "ЗМЕЙОВЕ,ДРАКОНИ...
", А И ДА ВИ ПРЕД ЛОЖА ЕДНА НОВА ТЕМА. Разни пробл

Гласувайте за нас в BGtop

Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!!

Време: 0.07 секунди - 50 Търсения 28,246,422 уникални посещения