July 30 2014 19:11:46
Управление
· Начало
· Правила
· Новини
· Статии
· Форум
· Библиотека
· Връзки
· Фото галерия
· Красива България
· Търсене
· Връзка с нас
· Въпроси и Отговори
Последни статии
· Легенда за розата
· Интервю с българския...
· Приказка за слепия
· Симеоновден
· Трудови обичаи и...
· Капанците
· Български килим. Какво...
· Орландовски "Свети...
Случайна статия
Чекотински "Св. Архангел Михаил" - (Енциклопедия "Манастири")
Календар/Събития
<< Юли 2014 >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Случайна снимка
Котленска
Котленска
Народни носии
Теми във Форума
Последни теми
· Търся песен
· Здравейте...
· ПЕТТЕ ПЕЧАТА НА...
· ЗМЕЙОВЕ, ДРАКОНИ, ЛАМИ,...
· Български народни...
Горещи теми
· мечкадарските песни [60]
· Здравейте... [59]
· Текстове на народни... [51]
· Събори - къде, кога [40]
· Носии от Тракия и... [34]
Последни коментари
във фотогалерия
за жалост не е, по скоро...
Кюстендил
Когато гледам такива...
красиво е.
Вече намерих рамките (...

в статии
10 забавни техники за...
Откриха зазидана икона...
А тук за подправката...
Нови археологически...
Повече информация тук...
Кирилизатор
Екипът на сайта
RSS Емисии
Абонирайте се за нашите емисии

Последни новини
Последни статии
Последни теми
Последни интернет връзки

Преглед на тема
 Отпечатай темата
Математически фолклор
Мирилайлай
Онзи ден в едно телевизионно предаване беше гост един мой бивш преподавател, проф. Иван Ганчев. Той преподава във Факултета по Математика и Информатика в София, а и на други места. Та темата на предаването беше за "математически фолклор". Както се изразиха в началото на предаването, фолклор означава народно творчество. Математически фолклор пък е народното творчество, в което има някакви най-общо казано задачи за смятане, изчисляване, досещане и т.н. Тези задачи са били създадени още преди векове и са достигнали до нас благодарение на това, че са били разказвани от баби и дядовци на внуци и те на свой ред също са ги разказвали на своите внуци. Някои от тези задачи са с български произход, а други са даже от времето на Египет и фараоните и са достигнали чак до нас.

Та тук ще изложа две задачи, които чух и запомних от предаването Smile

Задача 1. Дадени са седем еднакви хляба. По какъв начин с най-малко на брой срязвания на хлябовете с нож те могат да се разделят на 12 равни части, т.е. 12 работника да получат еднаква дажба хляб от тези 7 хляба. (задача с подобно условие има и за 8, 9 и т.н. хляба).

Задача 2. Един щъркел (може и човек, патка и т.н. Smile, избирайте каквото искате) си вървял и срещнал по пътя си група други щъркели. Попитал ги: "Колко сте на брой?" Те му отговорили: "Ако добавиш към нашия брой още веднъж същия брой, добавиш още и половината от нашия брой, четвъртината от нашия брой, и още 1 щъркел, ще получиш 100 щъркела." Пита се, колко са били на брой щъркелите в групата.

Та който реши задачите, нека да ни ги изпраща на ЛС. МОЛЯ, да не пишете тук веднага отговорите, нека дадем шанс на повече хора да помислят. След известно време ще публикуваме имената и решенията на всички, които са изпратили отговор.

П.С. Мен лично първата задача доста ме озори, втората като че ли е по-лесна. Не се изискват някакви особени математически познания, за да бъдат решени задачите.
Приятно мислене, то в тия жеги много-много не му е до задачи на човек, ама все пак Smile

Куцулан
хехе... Grin

щи кажа по айсикюто кво получих.
Мир и разбирателство
"Станеш ли овца, вълците са готови"

Мирилайлай
Никита кожара ни изпрати правилни отговори! Smile

danita88
Съжалявам, че толкова късно видях тези задачи. Те не са проблем за тези, които познават книжката „Математически фолклор” на проф. Иван Ганчев. И понеже е минало много време от поставянето на тия задачи, ще си позволя да не пиша на ЛС, а само да насоча мисълта на тия, които биха решили да разсъждават върху тях.
За първата задача достатъчно е да се съобрази, че 3 по 4 е равно на 12 т.е. трите хляба се делят на четвъртинки, а четирите хляба – на третинки и останалото е ясно.
Втората задача има варианти на условието в различните страни /Русия, Германия/. Може да се реши с уравнение, а може и без такова. Ако сме забелязали, че числото трябва да се дели на 2 и на 4, то по пътя на разсъждението и непосредствената проверка можем да проверим кои от числата по-големи от 20 отговарят на условието.
Приятно решаване!

никита кожара
Не съм искала да блесна с математическите си познания, а да покажа, че като нов потребител, смятам да проуча всичко публикувано в този сайт. Има много интересна информация и човек може да се научи на много неща. А ако иска просто да задоволи естетическите си потребности и да се наслади на хубава музика или да погледа красотите, създадени от народен творец - също няма да остане разочарован. Ако успея да спомогна за попълването на тази прекрасна колекция с непубликувани материали - ще съм много доволна.
Що се отнася до задачите - и двете ги има в учебниците от началния курс,/ преди материала за уравнения/. Не помня точно, но мисля, че бяха за четвърти клас. Те учат децата да мислят, без да използват готови рецепти и шаблони.

http://sites.google.com/site/craftstorebg/
danita88
Ехеее! Не съм искала да обидя някой. Видях, че твърде отдавна е бил даден този материал и затова написах поясненията. Колкото до това кое къде се учи няма никакво значение. Вярно е, че е преди уравнения, но не е в началния курс, защото за третинки и четвъртинки не учат. Последното беше за доуточняване, а не да се сърдим.Smile

никита кожара
Като заговорихме за математиката и за фолклора, идват ми на ум и няколко поговорки, които нашият учител и приятел Владо Ненчев използваше:
Нула в знаменателя - двойка в бележника.
Математиците не са сметкаджии...Hmm
Редактирано от никита кожара на 11-05-2010 04:57

p4eli4kata Eli
Нкита ме подсети, че има и други области на живота в които фолклора е намерил място. По принцип ,фолклора си е самият живот. Такъв, какъвто е бил- без радио, телевизор, компютър, телефон... Това , което облекчава съвременният човек. Но дали го прави по-умен??
Никой не е забравен, нищо не е забравено!

никита кожара
Да, така е. Не можем без достиженията на цивилизацията - то е част от нашето ежедневие. И може би, бъдещите поколения ще го оценят, като някакъв по-съвременен фолклор.Компютър Но не бива да гледаме на прогреса, с очите на герои от "Криворазбраната цивилизация". В традиционния, самобитен български фолклор има и неподправена искреност и една нравствено-ценностна система, изградена и утвърдена през вековете. Любовта и почитта към българската традиция може да дойде и спонтанно - при пряк досег с красив предмет, затрогваща песен или в неподправената атмосфер на събор, празник... Това обаче е рядко явление. В повечето случаи тази част от националното самосъзнание се гради с упорито и целенасочено възпитание. А именно това все повече ни липсва.
Ето че се отплеснах и излязох от темата...ТъженИсках само да кажа, че със средствата , с които разполагаме, би трябвало да разпространяваме по-лесно всичко, което ни е известно като "фолклорно богатство" /само да има кой да го прави/. Да достига до колкото може повече хора. Пък дано остане и след нас.
Редактирано от никита кожара на 14-05-2010 15:22

bubole4e_me4e
Задачките са много забавни. Никита, и на мен Ненчев ми е преподавал и много такива бисери помняПаднахотсмях
Редактирано от bubole4e_me4e на 15-05-2010 23:14

Мирилайлай
Изравям отново тази стара тема, за да добавя ей този сайт със задачи:
http://www.mathfolk....

Прехвърли се във форум:
Превод с Гугъл
Вход
Потребителско име

Парола

Все още не сте потребител?
Натиснете тук да се регистрирате.

Забравили сте си паролата?
Поискайте си нова тук.
Поговорки
Мълчи като пън.
Потребителска анкета
Бихте ли се съгласили детето ви да учества във фолклорна трупа за изучаване на българските празници и обичаи

Да
Да
100% [27 Гласували]

Не
Не
0% [0 Гласували]

Може би
Може би
0% [0 Гласували]

Гласа: 27
Трябва да влезете в профила си, за да гласувате.
Започнала: 24/12/2011 18:00

Архив на анкетите
Чат
Трябва да влезете, за да публикувате съобщение.

20/04/2014 10:17
Весели празници Thumbsup

19/04/2014 15:30
ХУБАВИ ВЕЛИКДЕНСКИ ПРАЗНИЦИ НА ВСИЧКИ ВАС - ПРИЯТЕЛИ НА ЛЮБИМИЯ МИ САЙТ!

03/03/2014 13:29
Честит 3ти март.

03/03/2014 08:41
ЧЕСТИТ 3-ти МАРТ!!! ЧЕСТИТ НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК, Скъпи Българи-приятели на любимия ми Сайт!! ДА СТЕ ЖИВИ, ЗДРАВИ И МНОООГО КОРАВИ! За да посрещат.

01/03/2014 10:33
ЧЕСТИТА БАБА МАРТА на всички членове и гости на любимия ми Сайт !!! ВСИЧКИ ВИЕ - създателите му, членовете му и гос- тите му - ДА СТЕ ЖИВИ И ЗДРА.

28/02/2014 21:46
Благодарим Smile И Честита Баба Марта.

28/02/2014 07:34
Аз не съм разбрал кога е създаден любимият ми сайт "Български Фолклор и Традиции".Ако обаче РОЖДЕНИЯТ МУ ДЕН Е ДНЕС - ДА СА ЖИВИ ЗДРАВИ И МНО.

24/02/2014 07:30
Thumbsup

24/02/2014 05:29
Здравей,скъпи Куцулане! Добре,добре,прие- мам че се пише с малки букви и ще го правя! Чрез главните букви откроих новата тема която предла- га

23/02/2014 19:14
Общоприета етика навсякъде в интернет е да се пише с малки букви.

Гласувайте за нас в BGtop

Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!!

Време: 0.40 секунди - 47 Търсения 13,582,260 уникални посещения